BIP Urzędu Miasta i Gminy Ruciane-Nida

Biuletyn Informacji Publicznej

LIII/438/2018

z dnia: 28 marca 2018 r.
w sprawie: ustalenia planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu prowadzonych przez Gminę Ruciane-Nida, ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania opłat pobieranych przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznane na 2018 rok.

Na podstawie art.18 ust.2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1875 z późn. zm.) i art. 70a ust. 1 i art. 91d pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 z późn. zm.) oraz § 6 ust. 3 i § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 marca 2002 roku w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. z 2002 r. Nr 46, poz. 430 z późn. zm) Rada Miejska Ruciane-Nida uchwala, co następuje:
§ 1.  Wyodrębnia się w budżecie gminy Ruciane-Nida fundusz na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli.
§ 2.  Ustala się maksymalną kwotę dofinansowania opłat za kształcenie pobieraną przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli przypadającą na jednego nauczyciela do wysokości 2.500,00 zł. (słownie: dwa tysiące pięćset zł.) rocznie. Dofinansowaniem obejmuje się opłaty poniesione w 2018 roku.
§ 3.  Ustala się specjalności i formy kształcenia nauczycieli, które będą objęte dofinansowaniem w 2018 roku:
1.  studia magisterskie, podyplomowe i kursy kwalifikacyjne oraz doskonalące związane z pomocą psychologiczno-pedagogiczną: socjoterapia z pedagogiką resocjalizacyjną, terapia i diagnoza pedagogiczna, pedagogika specjalna, surdopedagogika, tyflopedagogika, oligofrenopedagogika, psychologia, logopedia, przeciwdziałanie agresji i przemocy w szkole, profilaktyka uzależnień, praca z dzieckiem niepełnosprawnym, utalentowanym i sprawiającym trudności, praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych w edukacji włączającej, maluch z opóźnionym rozwojem mowy, autyzm zespół Aspergera - praca z dzieckiem z całościowymi zaburzeniami rozwoju w oparciu o techniki behawioralne, rozwijanie pojęć matematycznych u dzieci w wieku przedszkolnym, dziecko niepełnosprawne w przedszkolu ogólnodostępnym;
2.  studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne, szkolenia, warsztaty metodyczne i przedmiotowe, seminaria, konferencje, oraz inne formy doskonalenia z zakresu: nauczanego przedmiotu, wdrażania nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego, prawidłowej organizacji pracy świetlicy szkolnej, motywowania uczniów, podnoszenia jakości edukacji włączającej, wykorzystania nowoczesnych form i technik dydaktycznych w edukacji i terapii, rozwijania kompetencji czytelniczych uczniów w procesie samodzielnego uczenia się oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, wspomagania uczniów klas kończących szkoły podstawowe w wyborze ścieżki edukacyjno-zawodowej, podnoszenia kompetencji w zakresie współpracy z rodzicami, pracy wychowawczej, stosowania prawa oświatowego, pozyskiwania środków zewnętrznych, informacji zwrotnej jako narzędzia poprawiającego pracę zespołów nauczycielskich, oceniania kształtującego, ewaluacji wewnętrznej.
§ 4.  Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Ruciane-Nida.
§ 5.  Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2018 r.

Przewodniczący Rady Miejskiej

Bogdan Słabek

Data dodania:
Data upublicznienia: czwartek, 12 kwi 2018 11:06
Opublikował(a): Grzegorz Albin
Zaakceptował(a): Grzegorz Albin
Artykuł był czytany: 1143 razy