Zasady szacowania szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi obowiązujące w 2018 r.
Olsztyn, 21 lutego 2018 r.
Zasady szacowania szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi obowiązujące w 2018 r.
I. Zadanie rolnika w przypadku szkody spowodowanej niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi
1. Producent rolny, w gospodarstwie którego, wystąpiły szkody spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi składa do właściwego terytorialnie urzędu gminy, wniosek ( na opracowanym przez Warmińsko – Mazurski Urząd Wojewódzki formularzu), możliwie w terminie do 10 dni od dnia wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego ( ustalenie ww. terminu podyktowane zostało względami organizacyjnymi, tak aby w przypadku wystąpienia niekorzystnego zjawiska o szerokim zasięgu, np. suszy, komisje mogły oszacować szkody w terminie).
Uwaga: wzór wniosku dostępny jest w gminie lub na stronie internetowej Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, w zakładce Obsługa Interesanta >> Co i gdzie załatwić >> Ochrona środowiska - Ochrona przyrody - Rolnictwo >> Rolnictwo.
W przypadku posiadania gruntów w kilku gminach województwa, producent rolny zgłasza szkody tylko w 1 gminie, tj. w tej w której znajduje się siedziba gospodarstwa. Ponadto, jeżeli rolnik posiada grunty i uprawy, w których wystąpiły szkody także w innych województwach, to wówczas składa też wniosek o oszacowanie szkód w gminie położonej w innym województwie. W takim przypadku, rolnik przedkłada niezwłocznie protokół z innego województwa celem sporządzenia protokołu zbiorczego przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na położenie największej części gospodarstwa.
Rolnik we wniosku do gminy wyszczególnia wszystkie uprawy, nawet te w których nie wystąpiły szkody i położone we wszystkich gminach województwa warmińsko- mazurskiego, jak też w gminach położonych na terenie innych województw.
Powierzchnia upraw we wniosku powinna być zgodna z pow. upraw w gospodarstwie, podaną we wniosku o dopłaty bezpośrednie, skierowanym do Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Ważne: Kopia wniosku o dopłaty stanowi integralną część wniosku rolnika do gminy. W przypadku gdy rolnik nie złożył jeszcze w danym roku wniosku do Biura Powiatowego ARiMR, a zgłasza szkody spowodowane, np. ujemnymi skutkami przezimowania, wówczas dołącza kopię wniosku o dopłaty za rok ubiegły.
Jeżeli producent prowadzi również produkcję zwierzęcą wymienia we wniosku także zwierzęta utrzymywane w gospodarstwie.
- Wzór wniosku (doc) 27 cze 2018 07:34 0,14 MB
- Obrót stada (xls) 27 cze 2018 07:34 0,09 MB